تبلیغات
IASBS IT - اطلاعیه از روزنامه ی مردم نو (زنجان)
" Information is not knowledge " Albert Einstein

اطلاعیه از روزنامه ی مردم نو (زنجان)

نویسنده : محمد علی کرمی
ارسال شده در: پروفسور یوسف ثبوتی ،

سلام
• 
متاسفانه تصمیم‌های غلط اتخاذ شده بر خلاف روند توسعه و پیشرفت کشور از سوی برخی از وزارتخانه‌ها همچون وزارت علوم و بدون مشورت با متولیان و سایر دلسوزان، موجب ناراحتی بسیاری از مردم استان‌ و جامعه علمی کشور شده و به روند رو به رشد توسعه علمی استان لطمه وارد می‌کند ...

لطفا به ادامه ی مطلب رجوع کنید

محمدعلی حیدری- «برکناری پروفسور ثبوتی از ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان یکی از اشتباهات بزرگ وزیر علوم بود.
پروفسور ثبوتی از ابرنخبگان کشور بوده و برکناری وی علاوه بر متاثر ساختن جامعه علمی کشور، مردم استان‌زنجان را نیز ناراحت کرده است. تنها دلیل کامران دانشجو برای برکناری پروفسور مدت زمان 19 ساله ریاست وی بر این مجموعه بوده و با توضیحاتی که به وی دادم اظهار پشیمانی کرده و گفت: اگر پیش از این از اطلاعات مربوطه خبر داشتم اقدام به برکناری وی حداقل در این مقطع زمانی نمی‌کردم.
پروفسور ثبوتی با هیچ یک از نخبگان عرصه فیزیک کشور قابل قیاس نبوده و این برکناری به هیچ وجه حق پروفسور نبود که تمام استادان فیزیک کشور، خود را مفتخر به شاگردی وی می‌دانند.»
این‌ها بخشی از حرف‌های دکتر سعدا... نصیری‌قیداری، استاد تمام فیزیک، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌باشد که به قول خود بیش از 31 سال به عنوان دانشجو و همکار در کنار پروفسور ثبوتی زندگی کرده است.
دکتر نصیری‌قیداری با اظهار ناراحتی شدید و انتقاد از این عمل اشتباه وزیر علوم درخصوص برکناری وی اظهار داشت: پروفسور ثبوتی بنیان‌گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان بوده و نه تنها یکی از چهره‌های علمی و برتر کشور بلکه جهان در رابطه با علم فیزیک می‌باشد که ضمن داشتن شخصیت و منش والای انسانی از مقبولیت و جایگاه ویژه‌ای در بین مردم استان برخوردار است.
این استاد تمام فیزیک ادامه داد: متاسفانه تصمیم‌های غلط اتخاذ شده بر خلاف روند توسعه و پیشرفت کشور از سوی برخی از وزارتخانه‌ها همچون وزارت علوم و بدون مشورت با متولیان و سایر دلسوزان، موجب ناراحتی بسیاری از مردم استان‌ و جامعه علمی کشور شده و به روند رو به رشد توسعه علمی استان لطمه وارد می‌کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه این تصمیم بدون مشورت با مجمع نمایندگان، استانداری و امام‌جمعه صورت گرفته گفت: در خیلی از دانشگاه‌های کشور استادان برکنار می‌شوند و در نهایت کارکنان و اعضای هیئت‌علمی مجموعه در جریان ماجرا قرار گرفته و عکس‌العمل‌ نشان می‌دهند ولی از لحظه‌ای که خبر برکناری پروفسور ثبوتی یعنی حوالی ظهر ابلاغ شد تا دو ساعت بعد از آن در بین همه طبقات جامعه زنجان از بازاری گرفته تا کارگر، کارفرما، استادان، دانشجویان، مسئولان و ... پیچیده و موجب تاثر مردم گشت.
وی با اشاره به جایگاه مردمی پروفسور ثبوتی ادامه داد: این‌گونه واکنش مردم جایگاه پروفسور ثبوتی را نسبت به سایر روسای دانشگاه‌ها نشان می‌دهد؛ چراکه اخیرا دکتر سهراب‌پور، رئیس دانشگاه شریف که یکی از شخصیت‌های علمی کشور می‌باشد برکنار شد ولی خبر از جامعه دانشگاهی و علمی کشور فراتر نرفت و مردم تهران متاثر از این موضوع نشدند اما در زنجان کوچه و خیابان در حیرت این تصمیم وزارت علوم قرار گرفته‌اند.
دکتر نصیری‌قیداری با اشاره به اینکه پروفسور در بهترین دانشگاه‌های دنیا می‌توانست کرسی استادی و ارتقای علمی بگیرد، گفت: پروفسور ثبوتی همه این‌ها را به خاطر خدمت به فرزندان ایران‌زمین رها کرد و با وجود داشتن پیشنهادهای متعدد به ایران آمد و بعد از خدمت در شیراز، تمام زندگی و خانه خود را به عشق زنجان رها نمود و جهت ایجاد یک مرکز موفق علمی در استان مستقر شد تا کاری کند که به عنوان اثری ارزشمند ماندگار گردد ولی تصمیم اشتباه وزارت علوم این کار ارزشمند استاد را ناتمام می‌گذارد.
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه پروفسور یکی از دانشجویان برجسته پروفسور چاندرا دارنده جایزه نوبل در دانشگاه شیکاگو بود در رابطه با این سؤال که «شما چه زمانی از موضوع آگاه شدید و چه اقداماتی انجام دادید؟» اظهار داشت: من چهارشنبه شب از پروفسور شنیدم که وی شنبه ساعت 9 صبح به وزارت علوم دعوت شده است و با توجه به جابه‌جایی و برکناری‌های روسای اکثر دانشگاه‌های کشور از جمله دکتر سهراب‌پور رئیس دانشگاه شریف حدس زدم که احتمال دارد در این رابطه تصمیماتی از سوی وزارت علوم اخذ گردد.
دکتر نصیری قیداری ادامه داد: در نتیجه با معاون وزیر علوم در غیاب وی مفصل صحبت کردم و مقرر شد پیام مرا به کامران دانشجو برساند که این کار صلاح نبوده و عجله در این کار اشتباه است؛ از طرفی علت عدم دسترسی به کامران دانشجو و عدم موفقیت در گفت‌وگو با وی علی‌رغم بارها تماس تلفنی ناگزیر از گفت‌وگو با وزیرمسکن و شهرسازی مهندس نیکزاد شدم و از ایشان خواستم که پیام مرا به دانشجو برساند و خواستار پیشگیری از این اقدام وزیر علوم شدم، اما متاسفانه در نهایت برکناری وی ابلاغ شد.
دکتر نصیری‌قیداری به اقدامات خود بعد از ابلاغ حکم برکناری پروفسور ثبوتی اشاره کرد و اظهار داشت: امروز، شنبه، با کامران دانشجو نشستی داشتم و ماجرای جایگاه پروفسور ثبوتی را برای وزیر کاملا تشریح کردم و وزیر گفت که اگر قبلا این اطلاعات را داشت به هیچ عنوان اقدام به چنین کاری نمی‌کرد.
این نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد خود مبنی بر اینکه رئیس جدید به عنوان قائم مقام پروفسور ثبوتی عمل کند تا پروفسور در این مدت کارهای نیمه‌تمام را به پایان رساند، گفت: وزیر قول داد که در این رابطه فکر کرده و نتیجه را اعلام نماید ضمن اینکه باید به این نکته توجه کرد که پروفسور ثبوتی عاشق پست و ریاست نبوده که اگر بود در زنجان نمی‌ماند.
وی در رابطه با این سؤال که «پاسخ وزیر درخصوص علت برکناری پروفسور چه بود؟» اظهار داشت: تنها علت وی برای برکناری که بر آن تاکید داشت مدت زمان ریاست 19 ساله پروفسور ثبوتی بر این دانشگاه بود و به غیر از این هیچ دلیلی برای برکناری پروفسور عنوان نکرد.
دکتر نصیری‌قیداری با اشاره به اینکه وی هیچ دلیلی به غیر از این نمی‌توانست ارائه کند، گفت: پروفسور ثبوتی هیچ مشکلی در هیچ یک از زمینه‌های مدیریتی، سیاسی، علمی و ... نداشت؛ چراکه وی در این 20 سال ثابت کرده بود که تنها به منافع ملی و سربلندی فرزندان این سرزمین می‌اندیشد طوری که رهبر انقلاب پس از شنیدن سخنان پروفسور در زنجان گفت «یک تار موی ثبوتی را به 200 میلیون دلار نمی‌دهم.»
وی درخصوص رفتار مسئولان کشورهای پیشرفته با چنین شخصیت‌هایی نیز گفت: پروفسور عبدالسلام پاکستانی که رئیس مرکز فیزیک نظری تریست ایتالیا بود تا پایان عمر به عنوان رئیس در آن مرکز فعالیت کرد و حتی در اواخر عمر خود با وجود قائم مقام‌های متعدد با ویلچر به دانشگاه آورده می‌شد تا از اعتبار وی جهت موفقیت دانشگاه استفاده گردد و در پایان با وجود اینکه وی یک رئیس سمبلیک بود، بدون برکناری در همان دانشگاه درگذشت.
وی در پایان، این کار وزارت علوم را یکی از اشتباهات بزرگ قلمداد کرد و گفت: امیدوارم که تصمیم عاقلانه‌ای درخصوص پروفسور ثبوتی از سوی وزیر علوم اتخاذ گردد.
 
Source: http://www.mardom-e-no.com/index.php?id=21268


نظرات: نظرات
با کلیک روی قلب یک امتیاز به این مطب بده