تبلیغات
IASBS IT - در عصر جدید، IT زیربنای توسعه است
" Information is not knowledge " Albert Einstein

در عصر جدید، IT زیربنای توسعه است

نویسنده : محمد علی کرمی
ارسال شده در: فناوری اطلاعات ،
گفت و گوی اختصاصی ایران ایران با هاشمی رفسنجانی....

Source:www.shabake.com
 توسعه IT در جهان بسرعت به پیش می رود رویکرد شما به توسعه IT در ایران چیست؟
• اصولاً، باید توجه داشت که در عصر حاضر IT زیربنای توسعه است اما توسعه ی IT، در کشور و طرح هایی که تاکنون در مورد آن به کار بسته شده است از جهات مختلف، یک بعدی بوده و اهداف کلانی را تعقیب نکرده است. از سوی دیگر، زمانی که طرح ها و برنامه های اجرا شده و یا در حال اجرا را در حوزه ی IT نظاره می کنید، متوجه نوعی آشفتگی،پراکنده کاری و موازی کاری و فقدان دیدگاه جامع،کلان و راهبردی در این عرصه می شوید که در گام اول باید نسبت به تمرکز و هدفمندی این فعالیت ها اقدام کرد.چرا که در غیر این صورت، شاهد اتلاف منابع،کندی پروژه ها،شکست پروژه ها و در نهایت، عدم تحقق توسعه ی همه جانبه ی ITدر کشور خواهیم بود.به همین منظور ما باید در گام اول برای توسعه IT در کشور، نسبت به تهیه ی یک طرح کلان (MASTER PLAN) و تبیین دیدگاه ملی (VISION) اقدام عاجل به عمل آوریم.

 از نظر شما توسعه IT در ایران چه کارکردی می تواند داشته باشد؟
• خوشبختانه، امروزه، تجربه ی کشورهای پیشرفته در این زمینه فرصتی تاریخی را برای ما مهیا کرده است تا با بهره گیری از این تجارب و پرهیز از آزمون و خطا، به سرعت، نسبت به گسترش این فن آوری اقدام کنیم و بدیهی است که ثمرات به کارگیری این فناوری، زمینه ی حل بسیاری از مشکلات کشور در عرصه های مختلف اجتماعی و اقتصادی را فراهم می کند. کما این که در این مورد، آمار ناشی از به کارگیری IT خود گویای واقعیات و نتایج ملموس و مهمی است.

 برای ایجاد دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک چه برنامه ای دارید؟
• زمانی که طرح جامع توسعه ی فن آوری اطلاعات در کشور طراحی و تدوین شود، طبعاً تمامی عرصه های ناشی از به کارگیری این فن آوری را در بر خواهد گرفت و نگاهی همه جانبه را به همراه خواهد داشت که گسترش دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی و ... نیز در طرح کلان، دیده خواهد شد. اگرچه در زمینه توسعه الکترونیکی و دولت الکترونیکی، اقداماتی از جمله تصویب قانون تجارت الکترونیکی در کشور صورت پذیرفته که باز هم به علت فقدان دیدگاه و برنامه راهبردی کلان در اجرا با کندی و مشکلاتی روبرو شده است.

 آیا بودجه ای که برای توسعه IT در برنامه چهارم توسعه در نظر گرفته شده کافی است؟
• 300 میلیارد ریالی که برای توسعه IT در برنامه چهارم در نظر گرفته شده اصلا کارشناسی نیست زیرا برآورد بودجه دقیق در زمینه توسعه IT، بدون داشتن برنامه جامع امکان پذیر نیست. ما اکنون در توسعه ی IT، بیشتر نگاهی دولتی داشته ایم و گروه هدف را دستگاه های اجرایی کشور در نظر گرفته ایم که به نظر می رسد نگاهی همه جانبه و فراگیر به توسعه ی IT در کشور، نیست و لازم است به جمعیت انبوه جوانان مشتاق کشور در حوزه IT توجه ویژه کرد.

 چه برنامه ای برای "اجلاس جامعه اطلاعاتی" که در آبان امسال در تونس برگزار می شود دارید؟
• تا آنجایی که می دانم ما زمان زیادی را تا برگزاری مرحله ی دوم جامعه اطلاعاتی در کشور تونس نداریم و در حقیقت، برای حضور در این اجلاس نیز، در کشور، زحمات زیادی کشیده شده که به عنوان نمونه می توان به اجلاس اخیر WSIS تهران اشاره کرد. در فاز دوم این اجلاس و در کشور تونس نیز برنامه ی عملی توسعه ICT در جهان به تصویب می رسد و به اعتقاد من مهمترین اقدامی که ما می توانیم به عمل آوریم، پیگیری اجرای تعهداتی است که در اجلاس تونس به تصویب و امضا می رسد و همان طور که می دانید دغدغه امروز بسیاری از کشورهای جهان، پیگیری و ادامه این تعهدات است که ما سعی خواهیم کرد نقش فعالی در این عرصه ایفا کنیم چرا که حضور صرف یک هیأت در این اجلاس، به تنهایی کافی نیست و بخش مهم و عمده در این خصوص، پیگیری های بعد از آن است.

 مسوولیت IT در زمان شما بر عهده ی چه نهادی خواهد بود؟
• در زمینه ی متولی گری IT در کشور نیز، نظرات مختلفی وجود دارد.اگر چه در دنیا نیز اشکال مختلفی برای نهاد راهبری IT دیده شده که به اعتقاد من تجربه کشوری همچون مالزی و حتی آمریکا نشان می دهد که سریع ترین راه توسعه یIT در کشور، وجود نهادی زیر نظر مستقیم رییس جمهور و در حقیقت با ریاست و حضور ملموس و فعال شخص رییس جمهور است.

 گردش و دسترسی آزاد به اطلاعات در جهان از نظر شما چگونه است؟
• دسترسی آزاد و برابر به اطلاعات از چالش های ما در تعامل با دنیای خارج است. در حال حاضر به نظر می رسد که ما به نوعی با تبعیض در دسترسی به اطلاعات برای کاربران ایرانی مواجه هستیم و به همین جهت شما شاهد بودید که در اجلاس تهران نیز، ایران هم مدافع حق دسترسی آزاد و برابر به اطلاعات بوده و ما نیز به نوبه خود تلاش ویژه ای در این مورد خواهیم داشت.

 برای فرهنگ سازی در حوزه IT چه برنامه ای دارید؟
• اصولاً فرهنگ سازی عمومی، در حوزه IT یکی از اصلی ترین روش های توسعه کاربردی فن آوری اطلاعات در هر کشوری تلقی می شود که غفلت از آن، موجب عقیم ماندن بسیاری از طرح ها و برنامه ها در زمینه ی به کارگیری و استفاده از مزایای توسعه فن آوری اطلاعات به شمار می رود. کما این که برخی از کشورها به علت کم توجهی به موضوع فرهنگ سازی، به موازات توسعه ی سخت افزاری و نرم افزاری IT، امروزه دچار مشکلاتی شده اند و به سرعت، سرگرم ارایه ی طرح ها و برنامه های مختلفی جهت توسعه ی فرهنگی در این عرصه هستند. به همین جهت، نیز می بایست به سرعت و با تدوین برنامه های آموزشی برای اقشار مختلف جامعه و استفاده حداکثر از امکانات رسانه های نوشتاری، دیداری و شنیداری، نسبت به گسترش فرهنگ عمومی اقدام کنیم.

 با وبلاگ ها چطورید؟
• وبلاگ ها نوع جدیدی از رسانه ها تلقی می شوند که با رشد چشمگیری هم در کشور روبرو شده اند و به همین جهت، نام کشور ما از لحاظ تنوع و تعدد وجود وبلاگ ها در میان کشورهای پیشرو در دنیا مطرح شده است. شاید یکی از مهمترین نمونه های کارکرد بزرگ این رسانه ها را بتوان،مسأله ی تحریف نام خلیج فارس بیان کرد که همه ی دنیا را تحت تأثیر قرار داد. لذا معتقدیم که در این زمینه پتانسیل های زیادی نهفته است که می تواند ثمرات مثبتی را در پی داشته باشد و خود من صبح ها بعد از نماز، ساعاتی را به مطالعه سایت ها و وبلاگ ها اختصاص داده ام.

 برای گسترش آموزش های IT چه برنامه ای دارید؟
• در قالب فرهنگ سازی عمومی، قطعاً نسبت به اتخاذ تدابیری جهت آموزش عمومی توسعه IT توجه ویژه ای خواهیم داشت.

 دنیای IT متعلق به نسل جوان است برای جمعیت عظیم جوانان ایرانی در حوزه IT چه برنامه ای دارید؟
• اصولاً یکی از چالش های امروز ما، عدم استفاده و به کارگیری صحیح استعدادهای جوانان است که این امر، زمینه ی مهاجرت جوانان و استعدادهای درخشان کشور را به همراه داشته است. لذا تلاش می کنم تا با ایجاد کانون ها، NGO ها و انجمن ها اقدامات لازم را در جهت جذب و حمایت همه جانبه از جوانان مستعد در حوزه IT صورت دهم و سرمایه و بودجه لازم در این زمینه را فراهم آورم.


نظرات: نظرات
با کلیک روی قلب یک امتیاز به این مطب بده