تبلیغات
IASBS IT - رمز کردن با روش shift
" Information is not knowledge " Albert Einstein

رمز کردن با روش shift

نویسنده : مسعود امجدی
ارسال شده در: رمزنگاری ،
رمز کردن داده ها یکی از مهمترین مباحث امنیت داده ها می باشد . سعی داریم برای آشنایی شما و ایجاد علاقه چندین پست در رابطه با Cryptography قرار دهیم . امیدوارم خوشتون بیاد . برای یادگیری روش shift  دادن به ادامه ی مطلب برین .


در ابتدا لیستی از حروف الفبا را به شکل زیر درست کنید .سپس شما یک فرمول خطی به صورت  ax + b باید تعریف کنید ، که در آن a و b  ثوابت عددی بوده و x  شماره ی حروف از جدول بالا می باشد . برای مثال اگر  a = 2  و  b = 4  باشد ، فرمول ما   2x + 4 خواهد بود .
اکنون متنی را که می خواهید رمز کنید بردارید و یکی یکی حروف آن را در فرمول بالا قرار دهید تا برای هر کدام یک عدد دیگر بدست آید . برای مثال برای  U  داریم  44  = 4  + (20)*2 . اما این عدد دیگر در جدول وجود ندارد . چون تعداد حروف انگلیسی 26 تا است باید اعداد بدست آمده را بر 26 تقسیم کنید و باقی مانده را بدست آورید .     18= 44R26 . حالا از جدول معلوم می شود که باید به جای U = 20 در متنمان حرف  S = 18 را قرار دهیم . برای راحتی کار می توانید  ابتدا تمامی حروف را در فرمول قرار دهید تا تمامی حروف جایگزین را پیدا کنید و به راحتی متن خود را رمز  کنید . برای مثال :
با فرمول 2x + 4  متن (  IT IS THE BEST  ) به صورت زیر رمز می شود .

( منظور از 6R26 همان باقی مانده ی 6 نسبت به 26 می باشد )

cryptography

IT IS THE BEST   =  UQ  UO  QSM  GMOQ


نظرات: نظرات
با کلیک روی قلب یک امتیاز به این مطب بده